گزینه های بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای و تعامل با ایران

به گزارش وبلاگ 90، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی به انتخاب های پیش روی رئیس جمهور منتخب آمریکا برای از سرگیری تعامل با ایران در چارجوب توافق هسته ای پرداخت.

گزینه های بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای و تعامل با ایران

به گزارش وبلاگ 90، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی درباره انتخاب های پیش روی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا در انتخابات سال 2020، برای رویکردی که نسبت به توافق هسته ای ایران و موضوع ایران به طور کلی اتخاذ خواهد نمود، نوشت: بایدن گفته است مادامی که ایران به پایبندی جدی نسبت به تعهدات هسته ای اش به عنوان نقطه شروعی برای مذاکرات بعدی بازگردد، او هم به توافق چندجانبه هسته ای بازخواهد گشت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا با ناقص تلقی کردن این توافق در سال 2018 از آن خارج شده و سپس تحریم های متعدد اقتصادی را بر ایران اعمال کرد.

در حالی که رئیس جمهور منتخب وعده داده است که یک جهت بازگشت معتبر به دیپلماسی را به ایران پیشنهاد می نماید، بازگشت به توافق با پیچیدگی هایی همراه است و انتظارات موجود در یک توافق برای مشاوران او کم اهمیت است.

فایننشال تایمز در ادامه این گزارش می نویسد: در حالی که تحلیل گران می گویند که محتمل است این توافق چندجانبه احیا گردد، انجام دادن این اقدام نسبت به ملحق شدن دوباره آمریکا به بعضی دیگر از توافق های چندجانبه از جمله معاهده آب وهوایی پاریس و عضویت دوباره در سازمان بهداشت جهانی مشکل تر است. اگر آمریکا مسائلی همچون موشک های بالستیک ایران یا حمایتش از شبه نظامیان منطقه را مطرح کند-موضوعاتی که در توافق اصلی مطرح نشده بودند- یا تهران خواهان غرامت خروج آمریکا از توافق گردد، در این صورت مذاکرات فورا شکلی پیچیده به خود می گیرند.

این روزنامه همچنین در گزارشش می نویسد: در حالی که بایدن احتمالا با پرداخت غرامت به ایران یا لغو فوری تمام تحریم های دولت ترامپ موافقت نمی نماید، تحلیل گران می گویند که بعضی اقدامات مهمی وجود دارد که او می تواند به سرعت انجام دهد. این اقدامات شامل اعمال معافیت از تحریم ها برای صادرات نفت ایران و خروج نام بانک مرکزی ایران از موارد حامیان تروریسم می گردد.

این روزنامه می افزاید: از زمانی که دولت ترامپ از این توافق خارج شده است، سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان که از شرکای توافق هسته ای نیز می باشند، کوشش نموده اند این توافق را حفظ نمایند و مشاوران بایدن به وضوح گفته اند که بر سر بازگشت آمریکا به برجام رویکردی مشترک با قدرت های اروپایی در پیش خواهند گرفت. الی گران مایه کارشناس مسائل ایران در اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در این باره گفته است که دولت بایدن حداقل می تواند موانع ایجاد شده در جهت کوشش های اروپایی ها توسط دولت ترامپ را برای حفظ منافع اقتصادی مشخص شده در توافق هسته ای از میان بردارد. این برطرف موانع می تواند دربرگیرنده به کارگیری سازوکارهایی موجود یا پیشنهادی برای ارائه خطوط اعتباری به تهران به پشتوانه تولیدات نفت خام ایران بوده و علاوه بر این، شامل پرداخت هزینه تجارت در توافق های همکاری میان شرکت های ایرانی و اروپایی باشد.

در گزارش فایننشال تایمز همچنین مطرح شد: گران مایه می گوید که اگر بپذیریم منطق راهبردی توافق هسته ای هنوز معتبر است و به نفع دو طرف است که دوباره آن را در جهت خودش قرار دهند، تمامی مسائل قابل حل هستند.

این روزنامه علاوه بر این به نقل از سوزان اقتصادی یک کارشناس مسائل ایران در اندیشکده بروکینگز نوشت: یک فشار دیپلماتیک زودهنگام برای پایبندی بیشتر دو طرف به تعهداتشان وجود خواهد داشت اما این لزوما به معنای بازگشت تمام عیار به این توافق نیست. یک توافق هسته ای مقدماتی در میان گزینه ها خواهد بود.

فایننشال تایمز ادامه داد: بعضی دیگر از دموکرات های آمریکا به دنبال تقویت توافق هسته ای با مطرح کردن موضوع موشک های بالستیک ایران و رفتار آن در منطقه خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گزینه های بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای و تعامل با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه های بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای و تعامل با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید