کرونا شرایط مالی و ترجیحات مردم را چقدر تغییر داده؟

به گزارش وبلاگ 90، در آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، سایه کرونا بر سبک زندگی و معیشت مردم تا حدود زیادی روشن شد.

کرونا شرایط مالی و ترجیحات مردم را چقدر تغییر داده؟

به گزارش دنیای اقتصاد، این نظرسنجی نشان می دهد که حداقل نیمی از جامعه بر اثر کرونا، با کاهش درآمد روبرو شده اند. اغلب این افراد به دلیل تعطیلی کسب وکارها با مسائل معیشتی دست و پنجه نرم می نمایند. تقریبا 42 درصد از افراد شرکت نماینده در نظرسنجی از تعطیلی کسب وکار خود خبر داده بودند. از طرفی بیش از یک هشتم افراد (معادل 5/ 13 درصد) از بیکاری خود در این مدت خبر دادند این داده می تواند زنگ خطری برای بازار کار ایران، نرخ فقر و معیشت دهک های پایین جامعه باشد. برآورد 5/ 13 درصدی می تواند اولین متر تخریب شغلی کرونا به حساب بیاید. با این وجود، تقریبا 40 درصد جامعه خواستار آغاز فعالیت های اقتصادی هستند. این نظرسنجی که در سطح ملی برگزار شده است، می گوید: حدود یک سوم مردم، بازگشایی مراکز تجاری و خرید را اولویت سیاستی دولت عنوان می نمایند. منطبق با این داده ها، برآورد هایی از ضرر اصناف در ایام کرونا نیز ارائه شده که بسیار قابل توجه بوده و تاییدنماینده شرایط اقتصادی مردم در این ایام است. به همین دلیل، معاون اول رئیس جمهور نیز بر تشکیل تیم ویژه ای در وزارت صمت برای سال کرونا تاکید نمود.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در جدیدترین نظرسنجی، تغییرات در بعضی پارامتر های زندگی و ترجیحات مدیریتی دوران کرونا را از مردم جویا شده است.

این نظرسنجی ها به طور معین تاثیر شیوع کرونا بر شرایط اقتصادی، اولویت های مردم در برطرف محدودیت ها، میزان ترس مردم از ابتلا به کرونا، تنش های خانوادگی، نظر مردم درخصوص تداوم خانه نشینی، یاری اقتصادی به دیگر افراد و تغییرات در اعتقادات مذهبی مردم را آنالیز نموده است. نتایج مهم ترین بخش نظرسنجی نشان می دهد بیش از نیمی از افراد به دلیل شیوع ویروس کرونا با کاهش درآمد روبه رو شدند و 5/ 13 درصد نیز شغل خود را از دست داده اند. این نتایج نشان می دهد کرونا ضربه شدیدی به اقتصاد ایران وارد نموده است.

در بخش دیگری از این گزارش نشان داده شده، اولویت اول مردم در بازگشایی اماکن عمومی، مراکز تجاری و خرید بوده و اولویت دوم با فاصله 7/ 0 درصدی، اماکن مذهبی و زیارتگاهی گزارش شده است. حدود یک سوم مردم به افراد دیگر در این ایام یاری اقتصادی نموده اند و 6/ 48 درصد مردم اعلام کردند که توانایی یاری اقتصادی به شخص دیگری را ندارند.

از سوی دیگر 4/ 48 درصد از شرکت نمایندگان در این نظرسنجی اعلام نموده اند اعتقادات مذهبی آن ها در این ایام تغییر خاصی ننموده است و حدود 47 درصد نیز گفته اند مفاهیم مذهبی در حین شیوع کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. این نظرسنجی ها به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای 18 سال) در سطح ملی و حجم نمونه 1563 در تاریخ 24 تا 27 فروردین 1399 به صورت خویش فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

تاثیر منفی کرونا بر شرایط اقتصادی

در مهم ترین بخش از این نظرسنجی از افراد در خصوص شرایط اقتصادی آن ها پس از شیوع ویروس کرونا سوال پرسیده شده است. از شرکت نمایندگان در این نظرسنجی پرسیده شده است که کدام یک از شرایط اقتصادی پس از شیوع ویروس کرونا برای آن ها پیش آمده است. شرکت نمایندگان امکان اشاره به چندین گزینه را در این سوال داشته اند.

نتایج نشان می دهد شرایط اغلب مردم نسبت به قبل بدتر شده است. مطابق با پاسخ افراد شیوع این ویروس درآمد 7/ 50 درصد از افراد را کاهش داده است و موجب تعطیلی کسب وکار 7/ 41 درصد از افراد شده است. آمار نگران نماینده آنجاست که 5/ 13 درصد از افراد اعلام نموده اند که به خاطر شیوع این ویروس شغل خود را از دست داده اند.

به عبارت دیگر از هر 5/ 7 نفر یک نفر شغل خود را از دست داده است که این آمار بسیار نگران نماینده است و حاکی از افزایش سطح بیکاری در جامعه پس از کرونا خواهد بود. فقط 3/ 26 درصد از افراد نمونه اعلام نموده اند که شرایط اقتصادی شان تغییری ننموده است.

اولویت های مردم برای برطرف محدودیت ها

در این نظرسنجی از مردم پرسیده شد: اگر قرار باشد محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کرونا از مراکز و مکان ها برداشته گردد شما ترجیح می دهید کدام یک از موارد زودتر بازگشایی گردد؟ در این سوال پاسخگویان امکان انتخاب سه گزینه را داشته اند.

بیشترین نظر به سمت گزینه مراکز تجاری و خرید بوده است. یافته ها و نتایج نشان می دهد، 9/ 32 درصد ترجیح می دهند مراکز تجاری و خرید و 6/ 32 درصد ترجیح می دهند اماکن مذهبی و زیارتگاهی در اولویت بازگشایی قرار گیرند. در واقع اختلاف معناداری بین 2 گزینه اول موجود نیست. ضمن اینکه گزینه سوم نیز در نزدیکی 2 گزینه اول قرار داشته است.

نظر 1/ 29 درصد شرکت نمایندگان این بوده که باشگاه های ورزشی، استخر و استادیوم ها هم باید در اولویت بازگشایی قرار گیرد. در مراتب بعدی، نماز جماعت و آدینه با 2/ 21 درصد، پارک ها و مراکز تفریحی با 19 درصد، رستوران ها و کافی شاپ ها با 6/ 15 درصد، کلینیک های زیبایی و آرایشگاه ها با 9/ 11 درصد و سینما، تئاتر، کنسرت با 4/ 7 درصد قرار دارند. در حقیقت ملاحظه می گردد که براساس این نظرسنجی، اولویت مردم برای بازگشایی و برگشت به حالت عادی سه حوزه تجاری و خرید، مذهبی و فعالیت های ورزشی است.

مردم کرونا را جدی گرفته اند؟

در بخش دیگری از این نظر سنجی از جامعه آماری موردنظر سوال شده است که تا چه حدی از ابتلای خود به بیماری کرونا می ترسند؛ موضوعی که نشان می دهد صداوسیما و رسانه های کشور تا چه حد توانسته اند مردم را از خطر این بیماری مطلع نمایند. یافته ها نشان می دهد در مجموع، حدود 37 درصد از مردم از ابتلای خود به این بیماری ترس زیاد دارند. اما نکته جالب این بخش این نظرسنجی اینجاست که حدود 9/ 21 درصد از ابتلای خود به بیماری کرونا ترس کمی دارند و 24 درصد نیز اصلا از ابتلای خود به این بیماری ترسی ندارند.

این موضوع نشان می دهد، حدود نیمی از مردم کشور در حقیقت ترس زیادی از ابتلا به بیماری کرونا ندارند. علاوه بر بعد خبری این ماجرا، که نشان می دهد به رغم پیشرفت خبر رسانی به تمام نقاط کشور، هنوز بسیاری از مردم این بیماری را جدی نمی گیرند، از زاویه ای دیگر نیز می توان به این موضوع نگریست. بالا بودن درصد افرادی که ترسی از این بیماری ندارند می تواند به گسترش زنجیره شیوع کرونا نیز دامن بزند.

باید توجه داشت افرادی که از ابتلا به این بیماری ترسی ندارند، به احتمال زیاد با انجام رفتار های خطرناک در صورت ناقل بودن، می توانند این بیماری را به افراد بیشتری منتقل نمایند. یافته های دیگر نشان می دهد زنان ترس بیشتری از مردان نسبت به این بیماری دارند. 45 درصد از جمعیت زنان کشور ترس زیادی از ابتلای خود به این بیماری دارند درحالی که تنها 29 درصد از مردان ترس زیادی از ویروس تاج دار دارند. همچنین درحالی که فقط 16 درصد زنان اصلا از این بیماری نمی ترسند، در میان مردان حدود 32 درصد هیچ ترسی از ابتلا به این ویروس ندارند.

نکته مهم دیگر درباره این ویروس آن است که به تفکیک بازه سنی، افرادی که بالای 50 سال سن دارند، ترس کمتری از ابتلا به کرونا دارند. درحالی که طبق آمار های دنیای خطر این بیماری برای افراد با سن بالاتر خطرناک تر است، اما در کشور داده ها نشان می دهد این افراد ترس کمتری از این ویروس دارند. درحالی که در گروه سنی بالای 50 سال 35 درصد افراد اصلا ترسی از این بیماری ندارند، در گروه های سنی زیر 50 سال این مقدار حدود 20 درصد است.

افزایش تنش های خانوادگی

یکی از مهم ترین مسائلی که در ایام خانه نشینی و قرنطینه گریبان گیر خانواده ها در سراسر دنیا شده است، موضوع درگیری های خانوادگی است. موضوعی که سبب شده است تا سطح آزار و اذیت های خانگی نیز در این ایام افزایش پیدا کند. در این نظر سنجی نیز از مردم سوال شده است که آیا در خانواده شما نیز در ایام قرنطینه چنین مسئله ای پیش آمده است.

اکثریت پاسخ دهندگان به این سوال یعنی 84 درصد از آن ها گفته اند، دعوا و مرافعه به علت خانه ماندن پیش نیامده است، اما 8/ 15 درصد از مردم نیز گفته اند که به علت قرنطینه اختلافاتی بین اعضای خانواده پیش آمده است. موضوعی که نشان می دهد تا حدی سطح تنش ها در میان خانواده ها افزایش یافته است و در صورت تداوم قرنطینه، مراکز مشاوره و روانشناختی باید تدابیر جدید برای آن بیندیشند.

مردم موافق با ادامه محدودیت ها

تا به امروز تصمیم گیری درباره ادامه محدودیت ها و خانه نشینی یا آغاز فعالیت های اقتصادی همیشه از زاویه دید مسوولان و دولت ها آنالیز شده است. یکی از فواید چنین نظرسنجی هایی آن است که چنین مسائلی از دید مردم نیز مورد آنالیز قرار می گیرد. در این نظرسنجی از مخاطبان سوال شده است که با ادامه محدودیت های رفت و آمد تا از بین رفتن کرونا موافق هستند یا آغاز فعالیت های اقتصادی.

نتایج نشان می دهد اکثریت مردم یعنی حدود 56 درصد از شرکت نمایندگان در این نظرسنجی موافق تداوم خانه نشینی و ادامه محدودیت رفت و آمد تا از بین رفتن کرونا هستند و حدود 40 درصد خواستار آغاز مجدد فعالیت های اقتصادی با وجود شیوع کرونا هستند. نتایج نشان می دهد بیش از نیمی از مردم مخالف سیاست های اخیر دولت مبنی بر بازگشت به روال عادی در جامعه هستند.

درجه توانایی مردم برای یاری به دیگران

یکی دیگر از سوالاتی که در این نظرسنجی از مخاطبان پرسیده شده است، شرایط یاری به دیگران در زمان شیوع کرونا بوده است. با توجه به وقفه در فعالیت های اقتصادی در حین شیوع این ویروس خانوار های آسیب پذیر، بیش از پیش در معرض آسیب های جدی اقتصادی قرار خواهند گرفت. نتایج این سوال نشان می دهد که 7/ 34 درصد از افراد به دیگران یاری پولی یا کالایی نموده اند و 5/ 9 درصد نیز اعلام نموده اند در آینده به افراد دیگر یاری خواهند کرد.

اما موضوع نگران نماینده اینجاست که 6/ 48 درصد از افراد گفته اند توان اقتصادی برای یاری به دیگران را ندارند؛ موضوعی که به خوبی نشان می دهد حدود نیمی از افراد جامعه، در شرایطی قرار ندارند که بتوانند به افراد دیگر یاری نمایند و خودشان در شرایط خوبی از لحاظ اقتصادی قرار ندارند.

منبع: فرارو

به "کرونا شرایط مالی و ترجیحات مردم را چقدر تغییر داده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا شرایط مالی و ترجیحات مردم را چقدر تغییر داده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید