دردسرهای همیشگی نانوایان کرج با پرنده فروش ها

به گزارش وبلاگ 90، خدیجه ستارزاده- البرز- خبرنگار:همجواری چند نانوایی با مغازه های پرنده و حیوان فروشی در میدان کرج و بعضی دیگر از مناطق البرز معضلی قدیمی است که سال هاست در کش وقوس مسئولیت های متولیان بی نتیجه مانده و

دردسرهای همیشگی نانوایان کرج با پرنده فروش ها

به دنبال پیگیری ها هر چند وقت یک بار این مغازه ها به طور موقت پلمب می شوند و در نهایت بعد از مدت کوتاهی دوباره همچون گذشته به فعالیت خود ادامه می دهند. در میدان کرج سال های طولانی است که از محدوده بلوار چمران تا خیابان تهران 4 نانوایی میان چند پرنده فروشی محصور شده و بهداشت و سلامت این نانوایان و نان تولیدی آنها زیر سوال است.

با در نظر دریافت این که در این مغازه ها علاوه بر پرنده حیواناتی مانند سگ، گربه، خرگوش، خوکچه هندی و انواع موش نیز به فروش می رسد، میزان آلودگی و خطرات انتقال بیماری را هم بیشتر می نماید. بعضی افراد نیز بنا به اعتقاد خود و ناتوانی اقتصادی برای قربانی کردن دام به قربانی کردن خروس روی می آورند و از فروشنده ها درخواست می نمایند سر خروسی را برایشان ببرند، به همین دلیل گاهی اوقات حین گذر از این محوطه شاهد جاری بودن خونابه و آب کثیف و بوی نامطبوع جلو مغازه های این منطقه هستیم. کنترل عوامل محیط زندگی نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی و اجتماعی شهروندان دارد که نظارت و اقدام در برطرف معضلات مربوطه را ضروری می نماید، اما این امر گاهی مابین ادارات و متولیان مغفول می ماند. در این مورد هم حل معضل بین شهرداری، اداره دامپزشکی و اتحادیه نانوایان کرج به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

  • پیگیری های زیادی کردیم، اما نتیجه نگرفتیم

یکی از کسبه این منطقه می گوید: در 10 سال گذشته چندین بار، نامه ای با مضمون اعتراض و رسیدگی به وضعیت این منطقه و درخواست جمع آوری این پرنده فروشی ها را به شهرداری و اداره بهداشت داده و پیگیر شده ایم، اما تاکنون نتیجه ای به دست نیاورده ایم. سالار کابلی می افزاید: هر چند وقت یک بار از شهرداری و اداره دامپزشکی به همراه نیروی انتظامی مراجعه می نمایند و 2 یا 3 واحد از این پرنده فروشی ها را پلمب می نمایند، اما بعد از چند روز دوباره مغازه باز می گردد و روز از نو و روزی از نو، مسائل تکرار می گردد.

وی می گوید: این منطقه محل سکونت و گذر اهالی است و همچنین چند نانوایی در این جهت واقع شده است که مردم نان مورد احتیاج خود را از آنها خریداری می نمایند. آلودگی و نبود بهداشت در این محدوده آشکار و ضروری است مسئولان به این مورد رسیدگی نمایند تا سلامت و بهداشت مردم به خطر نیفتد. کابلی اضافه می نماید: البته فروش مرغ و خروس در گوشه و کنار شهر امری عادی شده و با وجود اعلام ممنوعیت این کار، باز هم افرادی از این راه کسب درآمد می نمایند که این کار هر سال اوایل تابستان که بحث آنفلوآنزای مرغی داغ می گردد، نگرانی هایی برای مردم ایجاد می نماید.

  • فروش مرغ و خروس با وجود آگاهی از ممنوعیت

یک پرنده فروش با تایید آگاهی از ممنوعیت عرضه مرغ و خروس در کنار خیابان اظهارمی نماید: ما از سال ها قبل این کار و حرفه را داشتیم، اما مدت هاست سختگیری و نظارت بر کار پرنده فروشی ها بیشتر شده است. سامان عبدی می گوید: ما مشتریان ثابتی داریم که به طور مرتب مرغ یا خروس زنده خریداری می نمایند و برای پاسخ به درخواست آنها، از جای مطمئن مرغ یا خروس را تهیه می کنیم و می دانیم بیماری ندارد.

وی می افزاید: نان ما هم از این راه درمی آید و با ممنوع شدن خرید و فروش مرغ، خروس و جوجه درآمد خوبی نداریم و در تامین مخارج می مانیم. عبدی می گوید: بعضی هم با نیت قربانی کردن از ما خروس خریداری می نمایند و می خواهند که سر آن را ببریم. اما ما خون خروس ذبح شده را داخل ظرف ریخته و در جوی یا بیابان تخلیه می کنیم.

  • مکاتبه بدون نتیجه با شهرداری و اداره بهداشت

رئیس اتحادیه نانوایان استان البرز در خصوص این معضل می گوید: سال های زیادی است که مردم این منطقه از بهداشت نامناسب، بوی نامطبوع و منظره ناخوشایند این راسته از خیابان در ناراحتی به سر می برند. برای رسیدگی و برطرف این معضل بارها با اداره بهداشت و شهرداری مکاتبه و پیگیری نموده ایم، اما تاکنون نتیجه ای به دست نیامده است.

حجت الله نصری می افزاید: این نانوایی ها و یکی 2 واحد از پرنده فروشی ها از قدیم الایام در این منطقه بوده اند، اما به مرور زمان بر تعداد این پرنده فروشی ها افزوده شد و اکنون با توجه به این که این محدوده مسکونی و محل عبور و مرور اهالی است و نارضایتی های زیادی از بهداشت محیط این محدوده وجود دارد، احتیاج است که رسیدگی و تصمیم درستی از جانب متولیان در این مورد گرفته گردد.

  • جمع آوری پرنده فروش ها

مسئول بهداشت محیط البرز می گوید: طبق مصوبه کارگروه بهداشت، سلامت و بیولوژیک مقرر شده بود طی 2 برنامه کوتاه مدت و بلندمدت این مساله ساماندهی گردد و با هماهنگی شهرداری، محیط زیست و اداره کل دامپزشکی مرکز فروش پرنده ها از سطح شهر جمع آوری و یکجا متمرکز گردد. مقصود جعفری نیا می افزاید: تاکنون جوابیه ای در این خصوص و اعلام نتیجه برای ما ارسال نشده است. وی اظهار می نماید: در زمان صدور جواز و پروانه برای واحدهای صنفی این مسائل در نظر گرفته نمی گردد و بعدها برای شهروندان و خود کسبه مسائلی ایجاد می نماید.

  • نگرانی بابت سلامت پرندگان

مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره دامپزشکی البرز می گوید: هم نانوایی ها و هم پرنده فروشی ها از اصناف خود پروانه کسب و مجوز دریافت می نمایند و نزدیک بودن این 2 صنف به هم و رسیدگی به این معضل بر عهده دامپزشکی نیست. امین شکیبی می افزاید: در این مساله با توجه به ماهیت مسئولیت دامپزشکی، نگرانی هایی بابت پرنده ها و حیوانات برای ما وجود دارد، چراکه ذرات آرد موجود در نانوایی ها برای پرندگان مضر بوده و ایجاد بیماری می نماید. وی با بیان این که بر اثر بی توجهی و غفلت در سال های قبل این واحدهای صنفی در کنار هم تشکیل شده اند، می گوید: سال گذشته اداره کل دامپزشکی استان چندین جلسه با حضور مسئولان بهداشت، شهرداری و متولیان مربوطه برگزار کرد و در نهایت مقرر شد شهرداری مکانی را برای استقرار این صنف جانمایی کند که تاکنون چنین کاری انجام نشده است.

  • پرونده فروش ها زیر ذره بین بهداشت

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی البرز با بیان این که به طور مرتب بازدید و نظارت بر پرنده فروشی های میدان کرج و دیگر مناطق انجام می گردد، می گوید: همجواری این واحدهای صنفی با نانوایی ها در صورت رعایت اصول بهداشتی، خطر و تهدیدی برای سلامت شهروندان به شمار نمی رود. به گزارش وبلاگ 90 سیدمحسن ابوترابی می افزاید: چندین سال است بحث معین و تخصیص یک مکان واحد برای استقرار همه پرنده فروشی ها در آن توسط شهرداری مطرح است، اما تاکنون این امر به نتیجه

نرسیده است.

وی می گوید: بیماری های مشترکی مانند آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بین پرنده ها و انسان وجود دارد، اما بیشترین نگرانی این است که این بیماری به وسیله طیور بومی یا غیرمجاز به واحدهای صنعتی سرایت نکند. رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی البرز در خصوص پرنده فروش های دوره گرد که در گوشه و کنار شهر اقدام به فروش و یا کشتار طیور می نمایند می گوید: این کار غیرقانونی است و در صورت مشاهده با چنین مواردی برخورد و جمع آوری خواهد شد.

ابوترابی با بیان این که مرغ و خروس هایی که توسط این دوره گردها به فروش می رسند از مرغ و خروس های پیر مراکز پرورش طیور هستند که زمان کشتار آنها فرا رسیده می گوید: گوشت این طیور کیفیت مناسبی ندارد و به شهروندان توصیه می گردد از خریداری مرغ و خروس از مراکز نامعتبر و غیرثابت خودداری نمایند. رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی البرز اظهار می نماید: از ابتدای سال تا خاتمه تیر 1701 مورد بازدید از مراکز عرضه طیور در مناطق مختلف استان صورت گرفته که 119 مورد این بازدیدها مشترک با سازمان های نظارتی و بازرسی دیگر بوده است.

ابوترابی با بیان این که 25 پرونده تخلف در این زمینه تشکیل شده است، اضافه می نماید: در این دوره زمانی 1990 کیلوگرم طیور معدوم و در 7 حکم صادرشده برای واحدهای متخلف، 7 واحد صنفی پلمب شده است. وی با تاکید بر این که اداره دامپزشکی به عنوان ضامن و ناظر بر سلامت و بهداشت فراورده های خام دامی نظارت و بازدیدهای معمول را دارد، می گوید: شهروندان نیز باید با هوشیاری و رعایت توصیه های ایمنی و خریداری از مراکز معتبر، محصولاتی را که دارای مهر تایید دامپزشکی است خریداری نمایند و در تامین سلامت خود و جامعه همکاری لازم را داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دردسرهای همیشگی نانوایان کرج با پرنده فروش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسرهای همیشگی نانوایان کرج با پرنده فروش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید